12. detsember 2015

13. detsember

Raamatukogu on avatud 13. detsembril enne jumalateenistust kogudusemajas kell 10.45-11.45

Valik uusi raamatuid:

Sven Danell. Kuldrannake

Sven Danell oli Rootsist pärit kirikuõpetaja, kes kutsuti 1930. a. Rooslepa kogudusse tööle, 1933. a. nimetati aga Noarootsi koguduse õpetajaks. Tema seitsmest teenistusaastast Eestis raamat räägibki.  








Vello Salo. "Siin Vatikani Raadio!": Vello Salo lugu

Kes tutvustaks Eestit maailmale?
Üks erakordne tutvustaja, 90-aastane preester Vello Salo, on „ajanud Eesti asja“ kümnel maal. 18-aastase soomepoisi võtsid sakslased sõjavangina kaasa ja saatsid Sileesia rindele, kust sattus „Tšehhi põrgusse“ ja lõpuks Rooma. Seal kirjutas entsüklopeediates, toimetas Vatikani Raadio eestikeelseid saateid, koostas luuleantoloogia Poeti Estoni, korraldas luuleõhtuid ning rajas kirjastuse Maarjamaa. Edasi viis elutee Jeruusalemma, Mosuli ja Stockholmi kaudu Torontosse, kus aitas kaasa Eesti õppetooli rajamisele, trükkis ingliskeelse antoloogia Ilomaile, osales Metsaülikooli arutelus globaalse eestluse teemal ja toimetas ajakirja Aja Kiri. Kodumaale pääsedes andis välja ülevaate Valge Raamat okupatsioonide põhjustatud kaotustest.
Käesolev lühiülevaade sellest keerulisest eluteest pakub lisaks hulga ajaloolisi fotosid ja dokumente ning juhatab asjahuvilistele kätte täiendavat andmestikku, eriti soomepoiste ja E.V. kaadriohvitseride saatuse kohta.
„Saagem inimesteks – siis võime kasvõi eestlasteks hakata“, soovitab isa Vello.
(Kasutatud raamatukaupluse Apollo tutvustust)



Göte Brunberg. Rooslepa kabeli ajalugu

Rooslepa kabeli tornis köidab pilku tuulelipp, mis kujutab lahtise suuga vaala. Praegune kabel ehitati tõenäoliselt 17. saj. alguses, kuigi on andmeid, et seal võis ka varem kabel asuda. Huvitav fakt on see, et „kui 1835. aastal asendati Rooslepa puitkabel praeguse kivikabeliga, lammutati Sutlepa kabel ja Rooslepa puitkabel viidi üle Sutlepasse ning seejärel 1971. aastal Rocca al Mare vabaõhumuuseumisse Tallinnas.“ Nõukogude ajal kabel lagunes. 2005. aasta sügisel alustati hoone ülesehitustöödega, millega saadi valmis 2006. a. sügiseks ja avati tänujumalateenistusega 15. oktoobril. Kabeli sisseõnnistamine toimus pea aasta hiljem 12. augustil 2007.


 Juune Holvandus. Punasest merest Jordani jõeni.

Suurepärast raamatututvustust saab lugeda Tallinna Keskraamatukogu kirjandusblogist Lugemiselamused

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar